Enerjimar Online Enerji Marketiniz
250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

21.06.2022

Dalgıç Pompa Nedir?Sıklıkla merak edilen dalgıç pompa nedir sorusunun cevabına kısaca değinmek gerekir ise; dalgıç pompa, işlenecek sıvı veyahut ortamın tamamı ile içinde çalışan pompa çeşitlerine verilen bir tür isimdir.

Dalgıç pompalarda motor, pompa gövdesine bitişik olarak monte edilmektedir. Motor etrafındaki su geçirmez muhafaza, kısa devreye neden olabilecek herhangi bir sıvının içeri girmesini önleyerek hasara karşı korumak amacıyla genel olarak yağ ile doldurulmaktadır. Bu bağlantı yerleri hava ve su geçirmeyecek şekilde izole edilerek sızdırmazlık sağlar. Herhangi bir dış etkene maruz kalmadan çalışmaları dalgıç pompaların sunduğu avantajlardandır.

Dalgıç Pompalar Nasıl Çalışır?

Dalgıç pompalarda; sızdırmaz motor, pompa gövdesinde yer alan bir pervaneyi döndürür. Pompa, pompalamak için büyük olan her şeyi filtreleme özelliğine sahip bir giriş ekranı içermektedir. Pervane döner iken, basınç medyayı pompa girişine kadar iter ve çark sıvıyı hızlandırır. Bunun sonucunda tahliye hattına zorlar. Dalgıç pompaların, havada çalışacak şekilde tasarlanmadıkları sürece tamamen su altında kalmaları önemli bir husustur. Pompa suya daldırıldığında, pompanın doldurulması ihtiyacını ortadan kaldırır ve bununla beraber kavitasyonu önler.
Dalgıç pompalar kuyu uygulamalarında da kullanılmakta olan jet pompaları ile asla karıştırılmamalıdır. Jet pompaları, deşarj çıkışına bağlı olan santrifüj pompalardır. Bernoulli’nin prensibine dayanarak, basıncı düşürmek ve emme sağlamak için daralmayı kullanmak sureti ile çalışma sürdürürler. Pompa hazırlandıktan sonra standart bir santrifüj pompasından bir itme sıvısı pompalanarak bir enjektöre girmektedir. İticinin yakınlaşan bölümünün boğazında, basınçlı sıvı yüksek bir hızla dışarı atılır. Bu, boğazda düşük basınç oluşturur ve hedef sıvıyı nozüle çeker.
 

Dalgıç Pompalar Nerelerde Kullanılır?

Dalgıç pompalar genel olarak su temini, sulama ve sprinkler sistemleri, yer altı suyu seviye kontrolü ve ısı pompası uygulamalarındaki temiz ya da az kirli suların basınçlandırılma işlemlerinde kullanılmaktadır. Süs havuzları ve fıskiyeler de bu pompaların kullanılabildiği alanlar arasında yer almaktadır.
 

Dalgıç Pompaların Özellikleri Nelerdir?

Dalgıç pompaların özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:  

Dalgıç Pompa Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dalgıç pompalar kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse, dalgıç pompalarda dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir: