Solar Enerji Marketiniz
500 TL Üzeri Ücretsiz Kargo

Menü

10.10.2023

Güneş Paneli Fiyatları 2023Güneş enerjisi, sürdürülebilir ve çevre dostu bir enerji kaynağı olarak önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu nedenle, insanlar hem bireysel hem de işletme düzeyinde güneş enerji sistemlerine ilgi duymaktadır. Ancak, güneş paneli fiyatları bu ilgiyi etkileyen önemli bir faktördür. Bu blog yazısında; geçmiş yıllardaki güneş paneli fiyatları ile 2023 yılındaki güneş paneli fiyatlarını kıyaslayarak, gelecek yıllarda beklenen güneş paneli fiyatlarının nasıl bir seyir izleyebileceği hakkında bilgi vermeye çalışılacağız. Ayrıca, 2023 yılı güneş paneli fiyatları ile 2022 yılı güneş panelleri fiyatları arasındaki farkları da karşılaştırarak, potansiyel yatırımcılara rehberlik edeceğiz.

Güneş paneli fiyatları, güneş enerjisi kullanımının artmasıyla birlikte ilgiyle takip edilen konulardan biri haline gelmiştir. Temiz, çevre dostu, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi sistemlerinde elektrik üreteci olarak kullanılan güneş panelleri, hem evlerde hem de iş yerlerinde yoğun bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Güneş paneli almak isteyenlerin en çok merak ettiği konu ise güneş paneli fiyatıdır.

Güneş paneli fiyatları daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi birkaç farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Panelin markası, enerji verimliliği, güç kapasitesi, montaj ve bakım işlemleri vb etkenler fiyatı belirleyen unsurlardır. Bir güneş paneli alırken fiyatı etkileyen faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Güneş paneli fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise panelin kurulacağı mekanın büyüklüğüdür. Daha fazla enerji ihtiyacı olan bir alanda daha fazla güneş paneline ihtiyaç duyulacağından dolayı toplam yatırım maliyeti artabilir. Ancak bu durumda toptan alım yapılacağı için güneş paneli fiyatı birim bazında daha düşük olacaktır.

Ayrıca, güneş panellerinin ömrü de fiyatı etkileyen bir etkendir. Daha uzun ömürlü olan güneş panellerinin fiyatları genellikle daha yüksek olmaktadır.

Ancak küresel ölçekte güneş paneli hücre maliyetlerinin ve dolayısıyla hücre fiyatlarının düşmesi, güneş paneli fiyatlarının düşmesini sağlayan en temel etkendir.

Güneş paneli fiyatları 2023 yılında genel olarak düşme eğilimi göstermiştir. Bunun en temel nedeni küresel ölçekte güneş paneli hücre fiyatlarının düşmesidir.

Güneş paneli fiyatları 2023 ile güneş paneli fiyatları 2022 kıyaslandığında yüzde 20 oranında bir fiyat düşüşünden bahsetmek mümkündür.

Güneş paneli fiyatları 2023 yılında 0,35 Uds/Watt civarında seyretmektedir. 2022 yılında ise aynı güneş panelinin watt fiyatı 0,42 Usd/Watt civarındaydı. Bu veriler, ülkemizde güneş paneli fiyatlarının geçen yıldan bu yana % 20 civarında düşmüş olduğunu göstermektedir. Bu yazımızda güneş paneli fiyatlarına dair Eylül 2023 tarihli güncel veriler aktarılmaya çalışılmıştır.