0232 388 96 48 - 0555 351 51 10 - 0532 419 99 10
250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

16.11.2021

Güneş Paneli Nasıl Çalışır?Güneş Paneli Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisi, yenilebilir enerji kaynaklarından birisi olması nedeniyle pek çok projede kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de, ev tipi GES kullanımıdır. Bu nedenle en çok merak edilen sorulardan birisi de, güneş panelinin çalışma prensibine ilişkindir. Peki, güneş paneli nasıl çalışır? Nasıl elektrik üretir? Merak ettiğiniz sorulara başlıklar halinde cevap verelim.
 
Güneş Paneli Nedir?

Solar panel olarak da bilinen güneş paneli, yüzeyinde solar hücreler bulunan bir enerji kaynağıdır. Yüzeyindeki bu solar paneller, güneş enerjisini soğurur ve elektriğe çevirir (fotovoltaik). Ek olarak güneş paneli, ışıl güneş sistemleri olarak su ısıtma amacıyla da kullanılmaktadır. Bu sayede, ihtiyaç duyulan elektrik üretilir ve elektrikle çalışan aletler için gerekli kaynak sağlanmış olunur.
 
Güneş Paneli Nerelerde Kullanılır?

Güneş enerjisi kullanım alanları, üç temel başlıkta incelenebilir: Evsel, ticari ve arazide güneş enerjisi kullanımı. Bu nedenle güneş paneli ihtiyacı da, çeşitli amaçlar doğrultusunda değişmektedir. Örneğin, bir evin ortalama enerji ihtiyacı için birkaç adet güneş paneli gerekirken, tarımsal sulama yapmak için çok daha yüksek sayıda güneş paneli gerekebilir. Bu durum tamamen elektrik ihtiyacı ile alakalıdır. Güneş enerjisi ise, elektrik ihtiyacını karşılama konusunda en temiz ve en kullanışlı yöntemlerden birisidir.
 
Güneş Paneli Nasıl Elektrik Üretir?

Güneş panelleri üzerinde yer alan malzemelerden birisi, silikondur. Silikon, bilgisayar gibi ürünlerde de ihtiyaç duyulan ve iletken özelliğe sahip bir ametaldir. Bu silikon hücreler, güneş panelleri üzerinde metal çerçeve içerisinde yer almaktadır. Güneşten gelen ışık, bu silikon hücrelere çarpar ve bu sayede elektriğe dönüşür. Bu etkiye ise fotovoltaik etki adı verilmektedir. Bu enerji, elektrik akımını aktarmaya yarayan doğrusal akım ve alternatif akım kablolarından geçer. Bu sayede üretilen elektrik (elektronlar), kablolar ile invertöre akar. İnvertör, doğrusal akımı alternatif akıma çevirir. Bu sayede AC gücü üretilir ve bu güç, elektrikli aletleri çalıştırmaya yarar.

Yukarıdaki çalışma prensibinden de anlaşılacağı üzere, silikon hücrelere çarpan fotonlar elektriğe dönüşür ve çeviriciye ulaşarak kullanılabilir olur. Ancak bu işlemin öncesinde fotonlar, Güneş yüzeyinden dünyaya ulaşana kadar 150 milyon kilometre yol kateder. Dahası, güneş merkezinden güneş yüzeyine çıkabilmek adına yaklaşık 30 bin yıl boyunca hareket ederler. Yani elde ettiğiniz elektrik, aslında binlerce yılın ve milyonlarca kilometrelik seyahatin bir sonucudur.
 
Güneş Paneli Çalışma Prensibi

Eğer yukarıdaki anlatım size karmaşık geldiyse, bir de maddeler halinde daha sade bir şekilde anlatalım. Bu sayede aklınızda bir fikir oluşabilir:
 
​​​​​​​​​​​​​​
Güneş Enerji Santrali Türleri Nelerdir?

Bu sorunun iki farklı cevabı vardır: Fotovoltaikler ve ısıl güneş sistemleri. Fotovoltaikler, daha önce de bahsettiğimiz üzere, güneşten gelen fotonu elektriğe çevirir. Termal sistem yani ısıl güneş sistemi ise, su ısıtmak için kullanılan bir GES türüdür. Bu türde ise, özel aynalar sayesinde güneş ışınları bir noktaya iletilir ve bu noktada bulunan sıvı ısıtılır. Isınan sıvı, termik sistemlerin çalışma mantığında olduğu gibi buhar basıncı oluşturur ve bu sayede kinetik enerji üretilir. Tıpkı termik santrallerde olduğu gibi!
 
​​​​​​​Güneş Paneli Çeşitleri Nedir?

Güneş panelleri, hücre tipine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar: polikristal ve monokristal güneş panelleridir. Gelin bu türlere de göz atalım:
 
Bu rehberimizde, güneş paneli nasıl çalışır? Sorusuna ve benzer sorulara cevaplar aradık. Eğer GES kurulumu ile ilgili ya da güneş paneli çalışma prensibi ile ilgili aklınıza bir soru takıldıysa, çekinmeden bize yazabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamak dinlemek isteriz!