Enerjimar Online Enerji Marketiniz
250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

21.06.2022

Güneş Paneli Nedir? Nasıl Kullanılır?Gelişen teknoloji sayesi ile artık her şey mümkün olup, çağımızın sahip olduğu üstün teknoloji birden fazla alanda kullanılarak fayda sağlamaktadır. Bununla beraber, kişilerin en çok merak ettiği güneş paneli nedir? nasıl kullanılır? soruları bir hayli merak edilmektedir
 

Güneş paneli (veya Solar Panel), üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulunduran bir tür enerji kaynağıdır. Güneş panelleri, dünyaya gelen güneş ışıklarını elektriğe çevirmektedir. Yeryüzüne düşen güneş ışığının enerji miktarı, günümüzde kullandığımız dünya enerji miktarının tam olarak 10 bin katıdır.
Bu yüzden insanoğlunun enerji ihtiyacını karşılamak için dünyaya gelen güneş ışınlarının neredeyse sadece 0,01’ini verimli kullanması yeterli olacaktır. Güneş paneli, üzerine gelen güneş ışığını emmeye yarayan solar hücrelerden oluşmaktadır. Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile analiz edilmektedir.
Güneş enerjisi birden fazla farklı alanda kullanılabilen bir enerji türüdür. Neredeyse her sektörde kullanılması mümkün olan bir enerjidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan enerji ihtiyacına başarılı bir alternatif olan güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin arttığı günümüzde, üzerinde çok sayıda çalışma gerçekleştirilen bir enerji üretme yöntemlerinden biridir.
Güneş enerjisinden elektrik üretimi en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Yağmur ve rüzgar gibi hava şartlarına bağlı olmayan güneş, sabah doğup akşam batıyor olması sayesinde ve net bir kullanım imkanı sunması sebebiyle, buna bağlı eğilimin biraz daha fazla olması çok normal bir durumdur.
Güneş enerjisi çok eski zamanlardan itibaren kol saatleri ve hesap makinelerinde kullanılmakta olan, çok da yeni olmayan bir teknolojidir. Kol saatlerindeki küçük güneş pilleri saati çalıştıracak yeterli enerjiyi rahatlıkla üretebilmektedir. Hesap makinelerinin de yıllarca pillerinin hiç değiştirilmeden çalışıyor olması güneş enerjisi ile enerji üretiyor olması sayesinde sağlanmaktadır.
Uzay ve uydularda da kullanılmakta olan bir enerji türü olarak güneş enerjisi, uzaya insanlık tarafından gönderilmiş olan uyduların elektrik ihtiyacını sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır.
Yollarda bulunan trafik lambalarının çalışmasını sürdürmek amacı ile de güneş enerjisinden faydalanılmaktadır. Trafikte karşılaşılan işaret lambalarının veya sokak lambalarının da birçoğu bu yöntemle çalışmaktadır. Trafik lambaları ve işaretlerinin çoğu akü, güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi bir arada bulunan bir sistem ile çalışmasını sürdürmektedir.
 

Güneş Panelleri Ne İşe Yarar?

Güneş enerjisi panelleri güneşten gelen ısı ve ışığı kullanılabilir elektrik enerjisine çevirerek ev ve iş yerlerinde kullanılan tüm cihazların çalışmasını sağlamaktadır. Güneş enerjisi panelleri üzerinde yer alan hücreler güneş ışınlarını bünyesinde barındırarak doğru biçimde akım oluşturur.
Kullanım alanına ve elde edilmek istenilen enerji miktarına göre kullanılan paneller birbirine seri veyahut paralel bir şekilde bağlanarak doğru akımın elektrik enerjisine dönüşmesi sağlanmaktadır.
 

Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir?

İnsanoğlunun aklını kurcalayan bir diğer husus ise; güneş panelleri nasıl elektrik üretir? sorusudur. Burada temel  olan şey, güneş paneli sisteminin elektronları atomlardan ayırmak için fotonlar kullanıyor olmasıdır. Elektronları atomlarından ayırma işlemi de elektrik yaratır. 
Güneş panelleri, gelen güneş ışığını ısı yerine elektriğe dönüştüren silikondan yapılan fotovoltaik hücreler içermektedir. Panellerin üzerinde bulunan bu güneş hücrelerinde güneş ışınları sayesi ile doğru akım oluşmaya başlar. Bulunduğu bölgeye veya kullanıldığı mevsime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılarak seri veyahut paralel bir düzenek kurularak ev ya da iş yerlerine bağlanmaktadır.
 

Güneş Paneli Nasıl Seçilmelidir?

Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde yer alan güneş panellerinin, watt cinsinden gücü fiyatı etkileyen en önemli unsurların başında gelmektedir. Mesela 150 wattlık bir panel ile 250 wattlık bir panel arasında, saatte 100 watt elektrik üretmede elbet fark vardır.
Bu yüzden güneş panelleri fiyatları watt cinsinden belirlenmektedir. 250 watt gibi büyük panellerin üretim maliyetleri, 100 watt gibi panellere göre daha ekonomik olduğundan birim maliyetleri daha ucuz olmaktadır. Güneş paneli seçerken en büyük güneş paneli modülünü almaya çalışmak daha mantıklı olacaktır.
 

Güneş Panelleri Nerelerde Kullanılır?

Güneş panelleri, başlıca elektrik ve ısı üretme gibi birçok amaçla kullanılmaktadır. Güneş panelleri evlerde, alışveriş merkezlerinde ve iş yerlerinde kullanılabilmektedir. Ya da bir endüstrinin, bir kasabanın enerji ve su ihtiyacını karşılamak için de güneş enerji santralleri kurularak, gün boyu güneş alan bölgelere çok sayıda güneş paneli yerleştirilmektedir.