Solar Enerji Marketiniz
500 TL Üzeri Ücretsiz Kargo

Menü

7.07.2022

İnverter Çeşitleri Nelerdir? 

İnverter bir tür dönüştürme sistemidir. Enerji tasarrufunu sağlamak amacı ile birçok çeşitli cihaz kullanılmaktadır. Bu bakımdan enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla devrelerdeki frekans ayarını düzenleyen cihazlara da inverter adı verilmektedir. Alternatif akımı doğru akıma, doğru akımı da alternatif akıma çeviren ve 3 fazlı çalışma sistemine sahip olan, gerilim ve frekansları düzgün bir biçimde ayarlayan tüm cihazlar inverterdır.
İnverter nedir sorusunun yanında inverter çeşitleri nelerdir sorusu da merak edilmektedir. İnverterler 2 gruba ayrılmaktadır. İlki, şebekenin bulunmadığı lokasyonlarda kullanılmakta olan off-grid inverterlerdir. Bu inverterler daha çok depolamalı sistemlerde kullanılmaktadır. Panellerden üretilen elektrik doğrudan ac elektriğe dönüştürülüp bir yükü besleyebilmektedir.
Ya da  akülerde depolanan dc enerji inverterler vasıtası ile ac’ye dönüştürülerek yükü besleyebilmektedirler. Bu tarz uygulamalar ise; daha çok şebeke hattının getirilmesinin çok masraflı olduğu çiftlik evleri, yayla evleri ve gsm baz istasyonları gibi yerlerde kullanılmaktadır.
İkincisi ise; şebekeye bağlı olan sistemler için kullanılan on-grid inverterlerdir. Yani güneş panellerinde üretilen dc elektriği doğru şekilde ac elektriğe dönüştürerek elektrik şebekesine basan  inverterlerdir. Şebeke bağlantılı inverterlerse; merkezi, dizi (string) ve mikro inverterler olmak üzere üçe ayrılmaktadır.
 

Merkezi, Dizi ve Mikro İnverterler Nelerdir?

Şebeke bağlantılı inverterler 3 gruba ayrılmaktadır. Bu inverterlerin özellikleri ise şu şekildedir;  

İnverterler Ne İşe Yarar?

Şebeke yöneticileri üretilmiş olan enerji kalitesinin şebeke özellikleri ile aynı şekilde olmasını isterler. Bu sebeple inverterler şebekeye basılacak olan elektriğin kalitesini,  gerilimini, frekansını ve AC-DC akım türünü ayarlamaktadır. Bu unsurlar şebeke kalitesini etkileyici en önemli hhususların başında gelmektedir.
 

İnverter Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnverter seçimi konusunda birden fazla önemli kriterler mevcuttur. İnverter seçerken dikkat edilmesi gerekenler hususunda en önemlisi inverter firmasının ne kadar kaliteli olduğunun tespit edilmesidir.  İnverter firmasının gerek dünyada gerekse Türkiye içerisinde bulunan referanslarının araştırılması da bir hayli önemlidir. Güvenilirliği onaylanmayan inverterlerin kullanılması doğal olarak tüm sistemin güvenilirliğini büyük ölçüde azaltmaktadır.
İnverter firmasının ülke veya bölgedeki servis yapılanması inverter seçiminde bir başka önemli husustur. Herhangi bir hata anında servis ekibinin arızaya müdahale süresi ve eğer varsa arızalı ürünün değişiminin gerçekleşme süresi sorgulanması gerekli olan bir başka konudur. Üretici firmanın ülke içerisinde servis amacı ile tuttuğu stok da ürün seçiminde bir başka kriterdir.
Bunlarla beraber bazı üreticiler ürünün alındığı ülke ve ofis  önemli olmaksızın o ürüne standart garantileri sunar iken;  kimi üreticiler ise hangi ülkede ürünün kurulumu yapılmışsa garanti şartlarının geçerli olabilmesi açısından sadece o ülke ofisinden ürünün alınması m mecbur tutmaktadır. Bu da ekipman seçimini önemli derecede etkileyen bir başka unsur olarak göze çarpmaktadır.
Türkiye’de fotovoltaik sektörü henüz çok yeni bir sektördür ve çok ciddi bir potansiyele sahiptir. Bu bakımdan gerek tasarımda gerek ise servis tarafında en iyi teknik desteği sunan firmalar, diğerlerine kıyasla bir adım daha öne çıkmaktadır.
 

İnverterler Nasıl Çalışır?

İnverterler bir anlamda çeviricidir. İnverter DC (doğru akım) geriliminden AC (alternatif dalgalı akım) gerilimi elde edebilmek için kullanılan bir tür cihazdır. Aynı kesintisiz güç kaynakları UPS gibi cihazlarda olduğu gibi inverter sayesinde elektriğin olmadığı bir yerde 12 ve 24 voltluk aküden 220 volt enerji elde edilebilmektedir.
Kısaca inverterler nasıl çalışır sorusunun cevabına değinmek gerekirse; inverterler elektrik üretemezler. Kullanmış oldukları tüm enerjiyi akülerden çekerler ve 12 volt doğru akımı 220 v alternatif akıma çevirmektedirler. Bu sebeple aküye yakın mesafeden 12 volt tarafındaki kablo bağlanabilir ve bu bağlanan kablo kalın olabilir. Ancak uzak olacak kısım yani; 220 volt olan kısımda hem uzun olan hem de ince olan kablolar kullanılmaktadır. Giriş kısmında bulunan elektrik insanı çarpmaz ve güvenilirdir. Çünkü 12-24 aralığında olan volt insana asla zarar vermez. Ama çıkış voltajı 220 v olduğu için insanı çarpabilmektedir.