Enerjimar Online Enerji Marketiniz
250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

7.01.2022

Polikristal Güneş Paneli Nedir?Polikristal güneş paneli, dünya çapında sevilerek tercih edilen güneş enerji sistemleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bu sistem, piyasada bulunan en uygun fiyatlı güneş paneli olarak da bilinmektedir. Bu nedenle dünya genelinde kullanılan güneş panellerinin %70 kadarını polikristal güneş panelleri oluşturmaktadır. Ülkemizde de polikristal güneş panellerine olan ilgi sürekli artmaktadır.

Her ne kadar uygun olduğu için piyasada sıklıkla tercih ediliyor olsa da verimlilik konusunda sınıfta kaldığı söylenebilmektedir. Bu durumdan dolayı sadece bol güneş alabilen noktalarda tercih edilmektedir.
Tüm enerji sistemlerinde görüldüğü gibi firmalar tarafından da yüksek maliyetlerden kaçınabilmek için polikristal güneş paneli tercih edilmektedir. Bu durum, verimlilikten de bir nebze kaçılmasına yol açmaktadır. Ayrıca polikristal güneş panellerinin ilk olarak 1981 yılında GES piyasasına girdiği bilinmektedir.
Güneş panellerinin verimliliği konusunda silikon malzemesinin saflığı oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Polikristal güneş panellerinde saflık oranı oldukça düşük olduğu için verimlilikte aynı düzeyde düşük olmaktadır. Çünkü güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesini silikon maddesindeki hücreler gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bir güneş panelinde saflık ne kadar fazlaysa verimlilikte o derece yüksek olacaktır.
 

Polikristal ve Monokristal Güneş Panelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Güneş panellerinin her biri, doğal enerji kaynağından gelen fotonları yakalayarak elektrik enerjisine çevirebilmek için tasarlanmaktadırlar. Bu işlev için totalde iki adet güneş paneli türü geliştirilmiştir. Bunlardan biri polikristal biri de monokristal güneş panelleri olarak adlandırılmaktadır. Her iki tip panel sistemi de güneş enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üretiyor olsa da belirli farkları bulunmaktadır.
Monokristal ve polikristal güneş panellerinin her biri daha dayanıklı bir madde olduğu için silikon bazlı olarak üretilmektedirler. İki teknoloji arasında yer alan temel fark ise güneş ışığını toplayan silikon güneş hücresinin türü olarak bilinmektedir. Monokristal güneş panelleri, tek bir silikon panel hücresinden üretilmektedir. Poliktistal güneş paneli ise adından da anlaşıldığı gibi birçok hücre bazlı olarak imal edilmektedir.
Monokristal güneş paneli için hücreleri çubuklar halinde şekillendirmek ve dilimlere ayırmak gerekmektedir. Bunun yanında ilgili panel sistemleri için tek bir hücre bölümü kullanılarak üretim sonlandırılmaktadır. Monokristal güneş paneli sistemlerinde güneş ışığını çeken alan tek bir bölüm olduğu için elektronların hareket edebilecekleri alan da çok fazladır. Bu nedenle monokristal günel panelleri, polikristal güneş panellerinden çok daha verimlidir.
Polikristal güneş panelleri de belirli bir silikon yapıda üretilse de hücreleri oluşturmak için tek bir silikon kullanmak yerine birçok silikon parçası tercih edilmektedir. Hücre sayısı oldukça fazla olduğu için elektronların hareket edebilecekleri alanlarda çok kısıtlıdır. Bu nedenle elektrik enerjisi üretme kapasiteleri çok kısıtlıdır.
Monokristal güneş panelleri, çok verimli olmalarının yanı sıra polikristal güneş panellerinden çok daha pahalıdırlar. Ayrıca monokristal güneş panelleri, genel olarak siyah renkte ve polikristal paneller ise çoğunlukla mavi renkte üretilmektedirler. Fakat panel türünü saptayabilmek için sadece renk analizi yapmak yeterli değildir. Polikristal bir güneş paneline bakıldığı zaman ön yüzeydeki hücreler arka tarafta dalgalı bir görüntü oluşturmaktadır. Monokristal panellerde ise tek bir hücre bölümü olduğu için arka taraf tamamen düz gözükmektedir.
 

Polikristal Güneş Panellerinin Monokristal Güneş Paneline Göre Avantajları Nelerdir?

Polikristal güneş paneli, her ne kadar verimlilik anlamında monokristal panel sistemlerini geçemiyor olsa da ilgili sistem için yapılan silikonu üretmek ve kullanmak oldukça basit ve az maliyetlidir. Ayrıca monokristal paneller ile kıyasladığımız zaman polikristal güneş panellerinde atık silikon oranının çok daha az olduğu gözlemlenmektedir.
Ayrıca polikristal güneş panelleri için monokristal güneş panellerine nazaran çok daha düşük ısı toleransına sahip olduğu bilinmektedir. Fakat yine de polikristal güneş panelleri, monokristal sistemlere göre çok daha az elektrik potansiyeli ortaya çıkarmaktadır.
 

Polikristal Güneş Paneli Modellerinin Fiyatları Nasıldır?

Polikristal güneş paneli modelleri, piyasada satılmakta olan en uygun fiyatlı modellerdir. Bu nedenle Türkiye başta olmak üzere dünya üzerinde milyonlarca insan tarafından tercih edilmektedir. Sadece evlerde değil büyük firmalarda da polikristal güneş panelleri tercih edilmektedir.
İşte polikristal güneş paneli modellerinden bazılarının fiyatlandırma tarifeleri;