Enerjimar Online Enerji Marketiniz
250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

21.06.2022

Güneş Paneli vs Rüzgâr TürbiniYenilenebilir enerji türlerinin kullanımı gerek Türkiye’de gerekse küresel çapta her geçen gün çok daha fazla tercih edilir bir hale gelmiştir. Bilindiği üzere yenilenebilir enerjinin asıl kaynağı doğa olmaktadır. Doğanın içerisinde bulunan enerji maddelerini teknoloji sayesinde kullanılabilir enerjiye dönüştürmek mümkündür
 

Yenilenebilir enerji türleri içerisinde bulunan ve küresel çapta oldukça tercih edilen seçeneklerden ilki güneş panelleri olmaktadır. Güneş panellerinin ana kaynağı güneşten gelen ışınlardır. Kış aylarında ve yaz aylarında panellerde depolanan güneş ışınları; elektrik, sıcak su ve ısınma gibi pek çok ihtiyacı karşılayabilmektedir.
Fosil yakıtların kullanımını azaltmak amacıyla tercih edilen güneş panelleri, uzun vadede ekonomik oldukları için de tercih edilmektedirler. Bir diğer yenilenebilir enerji kaynağı ise rüzgâr türbinleridir. Rüzgâr türbinlerinin çalışmasını oluşturan ana madde rüzgârdır. Türbinlerde bulunan kinetik enerji daha sonralarda mekanik enerjiye dönüştürülmektedir. Dönüştürülen bu mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile rüzgâr türbinlerinin işlevi tamamlanmış olmaktadır. Güneş paneli mi rüzgâr türbini mi arasında kararsız kalan kişilerin öncelikle hangi amaçla yenilenebilir enerji kaynağını kullanmak istediklerinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Güneş Paneli Kullanımının Avantajları

Güneş paneli avantajları saymakla bitmeyeceği gibi uzun vadede pek çok açıdan kişilere fayda sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığında güneş paneli kullanmanın avantajları şu şekildedir;

Rüzgâr Türbini Kullanımının Avantajları

Rüzgâr türbini avantajları konusuna değinmeden evvel bilinmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle rüzgâr türbinleri, ebatları ve kulanım amaçları bakımında arzu edilen her yerde kullanılmayabilmektedir. Genel olarak bakıldığında rüzgâr türbini kullanmanın avantajları şu şekildedir;

Doğal Enerji Kaynaklarını Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yenilenebilir enerji kaynaklarında dikkat edilmesi gerekenler öncelikli olarak kurulum aşamasında olacağı gibi kullanım esnasında da dikkat edilmesi gereken hususlar mutlaka bulunmaktadır. Kişilerin, enerji üretiminde bulundukları mevkii nezdinde alan değerlendirmesi yaparak panel veya türbin tercihi yapmalarında fayda olacaktır.
Rüzgar türbini tercih edecek olan kişilerin bilmesi gereken ilk husus, rüzgarın her bölgede eşit derecede olmadığıdır. Rüzgarın belli bir seviye üzerinde olması ve bu seviyeyi uzun bir süre koruması, rüzgar türbini kullanımında öncelikli faktördür. Bunun yanı sıra hangi bölgede olunursa olsun rüzgar şiddeti hiçbir zaman aynı değildir. Fakat özellikle bazı bölgeler var ki rüzgar şiddeti zaman dilimi tanımaksızın sürekli olarak şiddetli biçimde değişebilmektedir. Bu gibi bölgelerde türbinleri zarar gömesi sebebiyle rüzgar enerjisi tercihinin gözden geçirilmesinde fayda olacaktır.
Güneş panelinde dikkat edilmesi gerekenler konusuna gelindiğinde, kullanım bakımında güneş panellerinde herhangi bir sorun olma ihtimali düşük olmakla birlikte maliyet bakımında panellerin değeri oldukça yüksektir. Kişilerin isteğine göre ayarlanmakta olan güneş panellerinin gücü ve ebadı, maliyet belirleyici faktörler arasındadır. İçerisinde bulunduğumuz teknoloji döneminin en büyük getirilerinden bir tanesi de güneş enerjisi panellerinin sürekli olarak geliştiriliyor olmasıdır. Bu durum çoğu zaman oldukça olumlu karşılanabileceği gibi maliyeti göz önünde bulundurarak karar verecek olan tüketiciler için ikilem de yaratabilmektedir.