Enerjimar Online Enerji Marketiniz
250 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

7.01.2022

Monokristal Güneş Paneli Nedir?Monokristal güneş paneli sistemleri, en bilinen ve yıllardır tercih edilen güneş panellerinden biri bilinmektedir. Bu sistem, tek bir kristal yapı ile üretilmesiyle bilinmektedir. İçerisinde hepsi düz bir renk olarak görünen hücreler bulunmaktadır. Monokristal panellerde bulunan kristal tohumu, silikon bölgesine yerleştirilmektedir.

Monokristal paneller, verim olarak kullanıcılarına en kaliteli hizmeti sağlamakta olan güneş paneli sistemidir. Bunun yanı sıra ilgili sistemlerin çok uzun ömürlü oldukları ve yerden tasarruf edebilmek için tercih edildikleri de bilinmektedir. Monokristal güneş paneli sistemlerinde bulunan silikon nedeniyle oldukça sert bir yapı karşımıza çıkmaktadır. Bu sert yapılı panel için firmalar tarafından ortalama 20 yıllık bir garanti sunulmaktadır.
Ayrıca oldukça az güneş alan noktalarda bile monokristal güneş paneli sistemleri güneş ışığını depolayarak kullanılabilmekte ve sistem, güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürebilmektedir. Bu nedenle Kuzey Amerika, Kanada, İsveç, Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde sıklıkla monokristal güneş panelleri tercih edilmektedir.
 

Monokristal Güneş Panelleri ile Polikristal Güneş Panelleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Üst bölümde bahsedildiği gibi monokristal günel panellerinin en önemli farklarından biri, diğer güneş panel sistemlerinden çok daha verimli ve uzun ömürlü olmasıdır. Bu nedenle dünya çapında milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte polikristal güneş panelleri, monokristal sistemler gibi sert bir muhafazaya bağlı olmadığı için daha dayanıksızdır. Fakat bu durum polikristal güneş panellerine daha az maliyetli ve kolay ulaşılabilirlik özellikleri tanımaktadır.
Polikristal güneş panelleri, silikon bakımından çok daha az bir saflık oranına sahip olduğu için hem verimlilikleri azdır. Bu nedenle ılık ve güneş görmeyen ortamlarda çoğunlukla tercih edilmemektedir. Fakat monokristal paneller, saflık oranı yüksek silikon nedeniyle güneş görmeyen noktalarda dahi eletkrik üretebilmek için tercih edilmektedir.
Monokristal güneş panelleri, daha çok tek katmanlı malzemeden üretilmektedirler. Bu nedenle güneş ışınları, hücrelere çok daha kolay ulaşabilmekte ve yayılabilmektedir. Fakat bu durumda panelin üzerine kar veya yağmur gibi nesneler geldiğinde işlevselliğini yitirme riskini de barındırmaktadır. Polikristal güneş panelleri, çok hücreli bir yapıya sahip oldukları için dışta kalan bölümleri hala işlev sağlamaya devam edebilmektedir.
 

Monokristal Günel Paneli Modellerinin Verimlilik Oranı Nedir?

Monokristal güneş panelleri, bilindiği üzere güneş panel sistemleri arasında en yüksek verimlilik oranına sahip olan sistemdir. Küçük bir alanda dahi büyük bir enerji üretimi gerçekleştirebilmektedir. Fakat bununla birlikte saflık değeri çok yüksek olduğu için fiyatı da diğer güneş panel sistemlerine oranla çok daha pahalıdır.
Monokristal güneş paneli için ortalama %24 oranında verimlilik sunulmaktadır. Bu oran, piyasada bulunan diğer tüm güneş panel sistemlerine göre çok daha yüksektir. Fakat watt başına hesap edildiği zaman diğer enerji panel sistemlerine göre neredeyse 2 katı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Fakat monokristal güneş paneli, sağladığı verimlilik ve yüksek ömrü nedeniyle müşterilerine daha kaliteli bir hizmet sağlayabilmektedir. Yine de monokristal güneş panellerinin az bir gölge boyundan dahi yüksek oranda etkilenebileceğini belirtmekte fayda var.


Monokristal Güneş Paneli Fiyatları

Monokristal güneş paneli fiyatları, ilgili sistemin kendisi kadar sıklıkla sorulmaktadır. Bu sistemler, satılmakta olduğu firmaya göre değişiklik göstermektedir. Fakat solar enerji piyasasının en maliyetli panel sistemleri arasında gösterilmektedir.
Fakat monokristal güneş panelleri, özellikle kuzey bölgesinde yaşayan insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Monokristal güneş panelleri, Danimarka, İsveç, Kuzey Amerika ve Kanada gibi bölgelerde yaşayan kişilerin tek seçenekleri olduğu için fiyatlandırmaya etki etmektedir.
Monokrsital güneş paneli fiyatlarından bazıları şu şekildedir;

 Monokristal Günel Paneli Alınır Mı?

Monokristal güneş panelleri, her ne kadar fiyat konusunda bariz bir sorun oluştursa da milyonlarca kişi tarafından desteklenmektedir. Verimlilik konusunda kaliteli bir sistem arıyorsanız tek tercihiniz monokristal güneş panelleri olmalıdır.
Ayrıca yeriniz küçükse ve fazla güneş alamayan bir bölgede yer alıyorsanız mecburen monokristal güneş panellerini tercih etmeniz gerekmektedir. Kısacası monokristal günel paneli, verimlilik ve uzun ömürlü bir hizmet arayan herkes tarafından satın alınabilir.